A Magyar Nyelvű Óvoda Rendtartása (az óvoda rendtartása) meghatározza a gyermek és törvényes képviselője/gyámja, valamint az óvoda alkalmazottainak jogait és kötelességeit, a Magyar Nyelvű Óvoda, Materská škola s vyučovacím jazykom maďarským kötelező érvényű, belső dokumentuma.
Érvénybe lépett: Hodosban, 2015. szeptember hó 1. napján
Az óvoda rendtartása szabadon módosítható a tanév folyamán. Az Óvodai rendtartást köteles minden pedagógus, nem pedagógiai alkalmazott és valamennyi szülő/gyám áttanulmányozni. Valamennyi fél aláírásával igazolja, hogy az adott dokumentum tartalmát megismerte és a benne foglaltakat betartja.
AZ ÓVODA ÜZEMELÉSE
Az óvoda munkanapokon 6:45 órától 16:30 óráig üzemel. Az óvoda működése július hó folyamán egy csoportra kozlátozott, és higiéniai okok miatt augusztusban szünetel. Ezen időszakban valósul meg a nagytakarítás, valamennyi helyiség és berendezés, felszereltség és játék fertőtlenítése, valamint a pedagógusok szabadságának merítése. Az óvoda igazgatója az óvoda működésének korlátozását és felfüggesztését általában két hónappal előre jelzi. A nyári nyitvatartással kapcsolatos igényüket a szülők írásban nyújthatják be. Az iskolai téli, tavaszi szünidő alatt az óvoda működését a fenntartó határozza meg. Magasabb számú megbetegedések esetén, főként a téli hónapok folyamán, az óvoda igazgatója összevonhatja a csoportokat.
Az óvoda üzemelését azaz nyitvatartási idejét a fenntartó /Hodos község/ hagyta jóvá 2012. szeptember hó 3. napján.
AZ ÓVODÁBA TÖRTÉNŐ FELVÉTEL ÉS AZ ÓVODALÁTOGATÁS FELTÉTELEI, KÖRÜLMÉNYEI
Az óvodába való beíratás és felvétel
Az óvodába általánosan a három-hat éves gyermekek, a kötelező iskolakezdést elhalasztott és ismételten elhalasztott gyermekek nyernek felvételt, valamint kivételes esetben a speciális oktatási-nevelési igényű gyermekek, amennyiben ezt az óvoda kapacitása lehetővé teszi és adottak a perszonális feltételek és térbeli körülmények.
A gyermekek óvodába való felvétele a gyermek törvényes képviselője/gyámja által benyújtott kérvény alapján történik, melyet az adott kalendáris év április hó 30. napjától május hó 31. napjáig lehet megtenni a következő tanévet illetően. A kérvény benyújtásának helyét és időpontját az óvoda igazgatója a fenntartóval történő egyeztetést követően kifüggeszti az óvoda épületében, a községi hivatalban, és közzé teszi az óvoda, a község honlapján, valamint a "Hodos - az én falum" c. községi lapban. Az óvodai felvétel során elsőbbséget élveznek az ötödik életévüket betöltött gyermekek /iskolakötes gyermekek/, a kötelező iskolakezdést elhalasztott, valamint ismételten elhalasztott gyermekek.
Az óvodai felvételi kérvény az óvoda igazgatóságán igényelhető, melyet a törvényes képviselő/gyám kitölt és kiegészít a a gyermek egészségügyi állapotáról szóló orvosi igazolással. Amennyiben speciális oktatási-nevelési igényű gyermekről van szó, a törvényes képviselő/gyám a kérvényhez köteles csatolni a nevelési és prevenciós tanácsadó intézmény véleményét /a gyógypedagógus és pszichológus vagy szakorvos véleményét/. Az óvodai rendtartás súlyos megszegésének minősül, ha a a törvényes képviselő/gyám és a gyermekorvos nem tünteti fel a kérvényen a gyermek betegségét, speciális oktatási-nevelési igényét, mely a gyermek óvodalátogatásának megszüntetését vonhatja maga után.
A gyermek óvodai felvételéről az óvoda igazgatója határoz. A felvételről ill. elutasításról szóló írásbeli határozatot az igazgató állítja ki, melyet a törvényes képviselő/gyám legkésőbb az adott kalendáris év június havának utolsó napjáig postai úton kézhez kap.
A kötelező iskolalátogatás elhalasztásáról szóló határozatot a gyermek törvényes képviselője/gyámja legkésőbb május hó 31. napjáig köteles benyújtani az óvoda igazgatóságán az óvodalátogatás meghosszabítását kérvényezve. Amennyiben a törvényes képviselő/gyám az alapiskola igazgatójától ezt a határozatot nem kapta kézhez az adott időpontig, köteles tájékoztatni szándékáról az óvoda igazgatóját.
A szülő kérvénye alapján az óvoda igazgatója határozatot adhat ki a gyermek óvodalátogatásának szüneteltetéséről /mely legfeljebb három hónapig tarthat/ ill. megszüntetéséről.
A gyermek óvodalátogatásának feltételei és körülményei
Az óvodalátogatás megkezdésekor a törvényes képviselő/gyám a következő iratokat mutatja fel:
AZ ÓVODA IGAZGATÓJA /ÍRÁSBELI FIGYELMEZTETÉST KÖVETŐEN/ A KÖVETKEZŐ OKOK MIATT SZÜNTETHETI MEG A GYERMEK ÓVODALÁTOGATÁSÁT:
A szülő/gyám/meghatalmazott személy legkésőbb 8:00 óráig /kiscsoportban 8:30 óráig/ érkezik meg gyermekével az óvodába, átadja őt az óvónőnek, majd 15:00 óra után viszi haza. A szülő mindig köteles a gyermeket a pedagógusnak átadni /pl. nem küldheti be egyedül a kapuból, nem hagyhatja őt egyedül az öltözőben/. A pedagógus a gyermekért az átadástól a hazavitelig felel. A gyermeket az óvodából csak a törvényes képviselő/gyám által írásban meghatalmazott személy viheti haza, aki csak 10 évnél idősebb lehet. Amennyiben az óvónő észleli, hogy a gyermek törvényes képviselője/gyámja vagy az általa meghatalmazott személy ismétlődően illuminált állapotban (alkohol- és egyéb tudatmódosító szerek fogyasztása) jön gyermekért, vagy a gyermek viselkedésében megfigyelhető bárminemű változás, ami a gyermek elhanygolására, nem megfelelő gondozására utal, az óvoda a törvényes képviselő írásbeli figyelmeztetését követően köteles minderről informálni az illetékes gyámhatóságot. A szülő csak egészséges gyermeket hozhat az óvodába. A gyermek átvételét az óvónő elutasíthatja, amennyiben észleli, hogy a gyermek egészségi állapota nem alkalmas az óvodalátogatásra (pl. hőemelkedés, láz, antibiotikumos kezelés, fertőző betegség, hasmenés, hányás, köhögés, fejtetvek...). A szülő köteles a gyermek közvetlen környezetében fellépő fertőző betegségekről informálni az óvoda igazgatóságát. Amennyiben a betegség tünetei a gyermek óvodai tartózkodása alatt mutatkoznak meg, a pedagógus elkülöníti az érintettet a többi gyermektől, pedagógiai vagy egyéb felügyeletet rendel mellé és informálja /felhívja telefonon/ a szülőt.
A szülő köteles legkésőbb a gyermek hiányzásának napjától számított 3 napon belül jelenteni a hiányzás tényét, okát és várható intervallumát. Amennyiben ez nem történik meg, az óvoda igazgatója, előzetes írásbeli figyelmeztetést után, megszüntetheti a gyermek óvodalátogatását.
Ha a gyermek hiányzik az óvodából, a szülő köteles nyilakozatot tenni a fertőzésmentes környezetről és aláírásával igazolni, hogy gyermeke alkalmas az óvodalátogatásra.
A pedagógus elutasíthatja a gyermek átvételét
Az óvónő a többi gyermek és az óvoda alkalmazottainak egészségvédelme érdekében elutasíthatja a gyermek átvételét, amennyiben a reggeli szűrés alkalmával észreveszi, hogy az adott gyermek egészségi állapota nem alkalmas a közösségben való tartózkodásra. A leggyakoribb okok a következők:
Amennyiben a szülő szerint gyermeke egészséges az óvónő észrevételei ellenére is, köteles egy napnál nem régebbi orvosi igazolással ezt alátámasztani, s az óvónő csak ebben az esetben veheti át a gyermeket.
Súlyosabb baleset estén az óvónő köteles azonnali hatállyal informálni a szülőt és egyeztetni vele a sérülés ellátásának módját. Ha szükséges, a jelen lévő óvónő elsősegélyben részesíti a gyermeket és felhívja a mentőszolgálatot. A pedagógiai alkalmazott a történtekről informálja az igazgatót és jegyzőkönyvet ír a baleset körülményeiről.
Fertőző betegség vagy fejtetvek megjelenésekor a szülőnek és a pedagógusnak kölcsönösen informálniuk kell egymást. Amennyiben mindez a nap folyamán, a gyermek óvodában való tartózkodása alatt derül ki, a pedagógus telefonon értesíti a szülőt, aki köteles gyermekét azonnal hazavinni az óvodából. Az óvónő értesíti az igazgatót, aki a fertőtlenítés elvégzésére kijelöl egy óvodai alkalmazottat.
A gyermek elhelyezése az óvoda nyitva tartása után
Ha a szülő nem viszi haza gyermekét az óvodából az óvoda nyitva tartásáig, 16:30 óráig, az óvónő a következő lépéseket teszi:
Figyelemeztetés: a szolgálatteljesítő pedagógus semmiképpen nem viheti haza, sem magához haza a gyermeket, és nem adhatja át olyan személynek sem, aki nem szerepel a szülő által meghatalmazott személyek listáján.
A gyermek óvodai étkezéséről, annak formájáról a szülő a konyhavezetővel egyeztet. A gyermek hiányzását a szülő köteles legkésőbb 8:00 óráig bejelenteni az óvoda telefonszámán, ellenkező esetben az étkezési díj felszámolásra kerül az adott napra, és visszaigénylés nem lehetséges. Ugyanígy kell eljárni, ha a gyermek hiányzása után újrakezdi az óvoda látogatását, s a gyermek csak 8:00 óra után érkezik az óvodába, tehát ebben az esetben be kell jelenteni az étkezési igényt.
A szülőknek ajánlott figyelemmel kísérni a faliújságon vagy a bejárati ajtón kifüggesztett értesítéseket valamint az óvoda honlapját, részt venni a szülői értekezleteken és együttműködni a pedagógusokkal a gyermekek érdekében.
Az óvodalátogatási illeték
Az óvodalátogatási illetéket a gyermek törvényes képviselője/gyámja fizeti, havonta 7,- EUR összegben, legkésőbb minden hó 10. napjáig. Az illeték összegét az óvoda fenntartója, Hodos község szabta meg /VZN 4/2011/.
Az illeték befizetése alól mentesül az a szülő:
Amennyiben a szülő előre befizette az illetéket, az a rákövetkező hónapban kompenzálódik /tehát áttolódik a következő hónapra/.
Abban az esetben, ha a szülő a megadott időpontban nem fizeti be az illetéket, az óvoda igazgatója írásbeli figyelmeztetés után a gyermek óvodalátogatását megszüntetheti.
A GYERMEK ÉS TÖRVÉNYES KÉPVISELŐJÉNEK, ILL. AZ ÓVODA ALKALMAZOTTAINAK JOGAI ÉS KÖTELESSÉGEI
A gyermeknek joga van:
A speciális oktatási-nevelési igényű gyermeknek joga van szükségleteinek megfelelő, speciális formákat és módszereket alkalmazó neveléshez, ill. azon feltételek kialakításához, melyek lehetővé teszik nevelését és oktatását.
A gyermek köteles:
A gyermek törvényes képviselőjének/gyámjának joga van:
A gyermek törvényes képviselője/gyámja köteles:
Az óvoda alkalmazottainak jogai és kötelességei
Az óvoda alkalmazottainak jogai és kötelességei az érvényben lévő általános jogszabályokból, munkatöltetükből és feletteseik utasításaiból erednek. Az utasítások operatívan felülírják az alkalmazottak munkatöltetét.
Az alkalmazottak fő kötelességei és felelősségei:
Az alkalmazottak jogai:
A pedagógiai alkalmazottnak joga van:
A pedagógiai alkalmazott köteles:
AZ ÓVODA BELSŐ SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE
Csoportszervezés, a gyermekek életkori összetétele
Az óvoda csoportokra/osztályokra tagolódik, melyekbe azonos vagy vegyes életkorú gyermekek sorolhatók be. Csoportonként a maximális gyermeklétszám a következő lehet:
Ha a csoportba három évnél fiatalabb gyermek kerül besorolásra, a maximális csoportlétszám egy fővel csökken.
Ha a csoportba speciális oktatási-nevelési igényű gyermek jár, a maximális csoportlétszám két fővel csökken. Egy csoportba legfeljebb két fő sorolható be speciális oktatási-nevelési szükségletekkel.
Némely indokolt esetben az óvoda igazgatója az óvoda fenntartójának egyetértésével és az óvodaszék pozitív véleményezésével három fővel növelheti csoportonként a maximális gyermeklétszámot.
Az óvodai öltöző házirendje
Információs rendszer
A óvoda mindkét bejáratánál, ill. a gyermekek öltözőiben faliújságok találhatók, amelyek fontos értesítéseket, információkat közvetítenek a szülők felé az óvodai élettel, az oktatással-neveléssel kapcsolatosan. Itt kerülnek kiállításra a gyermekek munkái is. Minden szülőnek ajánlott ezeket rendszeresen elolvasni, megtekinteni, így tájékozódhatnak az aktuális eseményekről.
Mit kell hozni a gyermeknek az óvodába?
Kérjük a szülőket, hogy a balesetek elkerülése végett gyermekeikre egész váltópapcsot adjanak, mely nem csúszik és jól tartja a lábfejet. Baleset esetén, amennyiben nem megfelelő lábbelit viselt a gyermek /pl. elcsúszás/, a szolgálatot teljesítő pedagógus nem vonható felelősségre.
Továbbá, kérjük a szülőket, hogy az óvodai élethez megfelelő ruházatot adjanak gyermekükre. Kényelmes, régebbi öltözetet ajánlunk, amelyben a gyermek önfeledten játszhat, s nem feszélyezi, ha esetlegesen piszkos lesz ruhája. Lehetőségük van gyermeküket az óvodába érkezéskor és az óvodából való távozáskor átöltöztetni.
A szülő a öltözőbe és a gyermekek szociális helyiségeibe (toalett, mosdó) léphet be. Az öltözőben gyermekét önállóságra, rendszeretetre szoktatja, ruháinak, személyes homijának elrakására a szekrényébe. Kérjük, a szekrényekbe csak a ruházatot tegyék, a lábbelit a cipősszekrénybe, vagy a padok alatti cipőtartóba rakják.
Az öltözőben elhelyezett holmikért az óvoda alkalmazottai 8.30 órától 15.00 óráig felelnek, vagyis azon intervallum alatt, amikor az óvoda épülete zárva van.
A szociális helyiségek házirendje
Mindkét osztályhoz saját szociális helyiségek tartoznak. Minden gyermeknek saját, otthonról hozott, névvel ellátott törülközője van, amelyet a szülők hetente cserélnek. A fogkefét, fogkrémet szintén a szülők biztosítják be gyermekeiknek, s az elhasználódott, nem higiénikus fogkefét rendszeresen cserélik. A hosszú hajú gyermekeknek saját fésűvel kell rendelkezniük.
A mosdóban a gyermekek biztonságáért a pedagógusok felelnek. A gyermekeket önállóságra, a higiéniai szokások elsajátítására nevelik. A pedagógusok a gyermekeket nem engedik a szociális helyiségekbe a takarítás ideje alatt, amíg a nedves talaj fel nem szárad.
Óvodai étkezés rendje
Tízórai: 8:45 - 9:15 ó.
Ebéd: 11:30 - 12:15 ó.
Uzsonna: 14:45 - 15:15 ó.
Az óvodához nem tartozik önálló étkezde, az étkezés a csoportszobákban valósul meg. Étkezésnél a pedagógusok felelnek a gyermekek biztonságáért, önállóságra nevelik őket, kulturált étkezési szokások kialakítását célozva. Mivel feltétel, hogy a gyermek legalább részben önállóan tudjon táplálkozni, a pedagógus csak a szülő kérésére eteti meg a gyermeket. Ha a gyermek folyamatosan válogat az ételben, nem akar enni vagy nincs étvágya, a pedagógus konzultál a szülővel a problémáról.
Az ételek minőségéért és mennyiségéért, az étlap összeállításáért és kifüggesztéséért, a higiénikus és kulturált tálalásért a konyhavezető felel. A szülők nem hozhatnak az óvodába semminemű ételt vagy italt. Kivételt képez a speciális diétán lévő gyermek, akinek egyéni étkezését az óvodaigazgató és a konyhavezető engedélyezheti, orvosi igazolással, ajánlással alátámasztva. Az asztalok, terítők ill. a helyiségek tisztaságáért a megbízott alkalmazott felelős (takarító).
Folyadékfogyasztás
A gyermekek napi folyadékfogyasztását a pedagógusok biztosítják a gyermekek egyéni szükségletei szerint. A friss ivóvíz a csoportszobákban tartályos adagolókban van elhelyezve, melyhez a gyermekek bármikor hozzáférnek. A poharak tisztasága, az ivóvíz rendszeres cseréje a takarító feladata. Folyadékpótlásra az óvodában legmegfelelőbbnek az ivóvizet tartjuk, mely kiválóan csillapítja a gyermekek szomját, kedvező biológiai hatásai mellett segíti az emberi szervezet víz-elektrolit háztartásának egyensúlyban tartását.
Délutáni pihenő
Minden gyermeknek saját óvodai ágya és ágyneműje van. Az ágyneműhuzat cseréje a higiéniai előírások szerint havonta egyszer történik, melyet a takarító végez. Felvételi követelmény, hogy a gyermek szoba- és ágytiszta legyen, de néha előfordul, hogy meghűlés, megfázás, egyéb egészségügyi problémák miatt a gyermek ágyba vizel. Ilyen esetben a szülő gondoskodik az ágyneműhuzat tisztításáról. A gyermekek névvel ellátott pizsamában alszanak, melyet a szülők kéthetente cserélnek. A délutáni pihenő/alvás ideje alatt a pedagógusok gondoskodnak a csoportszobák rendszeres szellőztetéséről, intim érzelmi légkör kialakításáról (altatódal-, relaxációs zene vagy mesehallgatás stb.). A pedagógusok figyelembe veszik a gyermekek alvási szokásait és változó alvásigényüket, viszont a pszichohigiéniai előírások értelmében a délutáni pihenő minden gyermek számára kötelező.
Szabadban való tartózkodás
A gyermekek biztonságáért és megfelelő ruházatáért a kinttartózkodás ideje alatt a pedagógusok felelnek. Esős, szeles idő, hideg fagyok, hóvihar vagy hőség esetén a szabadban való tartózkodás elmarad. Fontos, hogy a szülők a várható időjárásnak megfelelően, rétegesen öltöztessék gyermekeiket. A kinttartózkodás ideje alatt mozgásos játékok, udvari csoportos vagy egyéni játékok valósulnak meg, mely során a gyermekeknek a fokozott balesetveszély miatt méginkább ügyelniük kell saját és társaik testi épségére, s a pedagógusok utasításai szerint kell viselkedniük. A séták alkalmával a gyermekek jelzőmellényt viselnek, egymás kezét fogva párosával mennek. A mellényeket az óvoda biztosítja. Ha a gyermeknek a kinttartózkodás ideje alatt toalettre kell mennie, egy pedagógus bekíséri őt, a másik óvónő felügyel a többiekre. A nyári hónapok alatt a gyermekekre ajánlott jól szellőző ruhát adni, és fejükre mindenképpen szükséges sapka, ami védelmet nyújt a hőség ellen.
A lépcsők és feljárók tisztaságáért az óvoda takarítója felel munkatöltetének megfelelően. A járdák, a homokzók tisztántartását, a füves területek és zöldnövényzet gondozását az óvoda fenntartója által megbízott személyek látják el.
Érdekköri tevékenységek
Az érdekköri tevékenységek az óvodán a délutáni pihenő után, a szülők tájékozott beleegyezésével valósulnak meg. A szülő a gyermeket írásos formában bejelenti a látogatni kívánt körre, és aláírásával igazolja, hogy tudatosította, a tevékenység ideje alatt gyermekéért a körvezető lektor felel.
Óvodai kirándulások, exkurziók
Az óvoda által szervezett kirándulások és exkurziók a közoktatási törvénnyel összhangban, valamint az óvoda munkaterve alapján valósulnak meg. Legfeljebb egy naposak lehetnek, figyelembe véve a biztonsági, higiéniai előírásokat, és a gyermekek fiziológiai szükségleteit meleg, főtt ebéd biztosításával. A kirándulások előre kidolgozott terv alapján valósulnak meg, a résztvevők biztonsági és egészségvédelmi kioktatásával. Az óvodai kirándulásokra és exkurziókra nyilvános tömegközlekedés is igénybe vehető.
Játékszerek, értékek hozása az óvodába
Az otthonról hozott játékszerek, értékek elvesztéséért, megrongálódásáért az óvoda nem vállal felelősséget. Minden gyermek legfeljebb egy játékszert hozhat, pl. a délutáni pihenőhöz, alváshoz. Rágógumi hozását semmilyen esetben nem toleráljuk.
Fontos kérések a szülők felé